Evinizde böcekler ile başa çıkmak mı… Böceklerin neden evinizi tercih edebileceğini öğrenin ve önlemlerinizi şimdiden alın!

Bir uzun boynuzlu böcek ya da bir çekirge de olsa evinizi istila etmiş bir böcek topluluğu görmek kimse için hoş bir durum olmasa gerek. Konuya farklı bir açıdan bakmak için öncelikle bu böceklerin evlerimizde ne aradıklarını ve neden istila için bizim evimizi seçtiklerini anlamaya çalışalım.

Böcekler Sığınabilecekleri Yerler İsterler

Sonbahar aylarında evlerinize giriş yapan böceklerin amaçları size ve ailenizi ziyaret etmek değildir. Bu hareketin altındaki temel sebep sığınacakları bir yer arayışlarıdır.

Kış sırasında, böcekler, metabolizmalarını yavaşlattıkları kış uykusu durumuna geçerler. Bir çok böcek kış süresince kanlarının yapısında bulunan kimyasalların bozulmaması için antifrize benzeyen bir salgı üretir. Bu salgı böcekleri donmaktan korur ve bahara kadar yerleştikleri yerlerde hayatlarını devam ettirebilmelerini sağlar. Hava ısındıkça kanlarındaki kimyasal salgı geri çekilir ve eski hallerine dönerler.

Bu kış uykusu adaptasyonu sert kış ayları için bir seçenek olduğu gibi bu durumu erteleyip kokulu böcek gibi kendilerine sıcak yerler arayan böcekler de bulunmaktadır. Böceklerin evlerinize uğramalarının en önemli sebebi budur.

Evinize uğrayan böcekler kış ayları içerisinde üremezler. Birçoğunun hayatta bile kalamayacaklarını söyleyebiliriz. Kış ayları içerisinde güneşli olan sıcak günlerde onları ortalarda gezerken görürseniz hiç şaşırmayın.

Rutubetin Önemi

Birçok böcek vücutlarındaki nem dengesini düzenlemede zorlanır, bu yüzden de çöplük yığınlarının olduğu alanlarda sıklıkla görülürler. Cırcırböcekleri, kırkayak ve örümcek gibi böceklere bodrumunuzda rastlayabilirsiniz. Bodrumunuzu olabildiğince kuru tutmak kışı geçirmek için nemli yerler arayan böceklerin istilasından sizi koruyacaktır.

Yaşam bölümlerinde bu böcekleri sıklıkla nemin fazla olduğu mutfak ve banyo gibi alanlarda görebilirsiniz. Karınca, kulağakaçan ve kırkayak gibi böceklerin mutfak ve banyo lavabolarında ya da küvetlerinizde görmek istemiyorsanız, günlük kullanımdan sonra bu bölgeleri gece ıslak kalmaması için bir havlu ile kurulamayı ihmal etmeyiniz.

Av ve Avcı

Böcekler evinize giriş yaptığında sadece göç eden bir grup istilacı ile mi yoksa size komşu olmaya gelen yaratıklarla mı karşı karşıya olduğunuzu düşünmeniz gerekli. Evinizde var olan haşere populasyonunu kontrol altına almaya çalışırken bir av ile mi yoksa avcı ile mi mücadele ettiğinizi göz önünde bulundurun. Kırkayak ve örümcek gibi canlılar diğer böcekler ile beslenirler. Eğer onların avlarını ortadan kaldırırsanız aynı zamanda avcıları da dolaylı yoldan ortadan kaldırabilirsiniz. 8 yıla kadar yaşayabilen gümüşbalığı nemli nişasta içeren maddeler, kitap ciltleri ve kartonlardan beslenebilir. Nemli olan her şeyi azaltma yoluna gidin, ortadan kaybolduklarını göreceksiniz.

İstilacılarla Anlaşmak!

Evinizde bir grup istilacı böcek ile karşılaştığınızda ne yapmalısınız? Karıncalar, kırkayaklar, cırcırböcekleri, örümcekler… Bu arada gümüş balıklarını ezdiğinizde yüzeyleri boyadığını unutmayalım!

Zemin böcekleri, pis kokulu böcek veya kutu böceklerinden kurtulmak isterken dikkatli olun, bu böcekler ezildiklerinde kötü koku yayarlar. Bir elektrik süpürgesi ya da vakum kullanmak daha iyi bir alternatif olacaktır. Vakumladığınız bu böcekleri süpürgenizin torbasının ağzını sıkıca bağlayarak uzaklaştırın. Hatta torbanın içerisine güve topları ya da sedir parçaları da bırakabilirsiniz.

Bunlara rağmen hala evinizde haşerelerin giriş yaptığını görüyorsanız, insektisit kullanmak için hala çok geç değil. Uygun bir insektisit ile uygulama yapmanız istilanın azalmasını sağlayacağı gibi düzgün kullanım ile sorunu kökünden çözecektir.